rahşan ecevit ne zaman öldü

Posted by

rahşan ecevit ne zaman öldü – Rahşan Ecevit (née Aral; 1923 – 17 Ocak 2020) Türk siyasetçi ve eski Başbakan Bülent Ecevit’in dul eşi. Türkiye’nin doğusunda, Giresun ilinin Şebinkarahisar ilçesinde doğdu. Babası Namık Zeki Aral ve annesi Zahide Aral’dı. Aileleri 1920’deki nüfus değişimi anlaşmasının ardından Selanik’ten geldi. Rahşan, İstanbul Amerikan Lisesi Robert Kolej’den mezun oldu. 1946 yılında sınıf arkadaşı Bülent Ecevit ile evlendi.

1980 yılında General Kenan Evren liderliğindeki askeri darbenin ardından kocası hapsedildi ve ömür boyu aktif siyasetten uzaklaştırıldı. Bülent Ecevit’in partisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kapatıldı. 14 Kasım 1985’te Rahşan, merkez sol bir sosyal demokrat parti, Demokratik Sol Parti (DSP) kurdu ve 1987’de kocasının siyaset yasağını kaldırıncaya kadar liderlik etti.

Rahşan Ecevit, Demokratik Sol Parti başkan yardımcısıydı ve 1989-2004 yılları arasında partinin örgütlenmesinden sorumluydu. DSP’nin şansı olmadığı 17 Ocak 2010’da yeni Demokratik Sol Halk Partisi’nin (DSHP) lideri oldu. artık seçimlerde koltuk kazanmak için. [1] Kemal Kılıçdaroğlu CHP’nin lideri olduktan ve doğru trendi durdurduktan sonra yeni partisini dağıttı ve birçok üye şu anda sosyal demokrat CHP’ye katıldı.

5 Kasım 2006’da, neredeyse 6 aylık tıbbi olarak indüklenen komadan sonra kocasını kaybetti. Ölü 17 Mahkemesi 2020

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *